Navigare prin tastatură
Blocare animații
Titluri subliniate
Tonuri de gri
Culori inversate
Linkuri subliniate
Mărire
Cursor negru
Cursor alb
Text: Mic Mediu Mare
Resetare
Închide

A demarat evenimentul de testare a dronelor de monitorizare a liniilor electrice aeriene de înaltă tensiune

Astăzi, pe teritoriul Școlii Profesionale s.Corbu a demarat evenimentul de testare a dronelor de monitorizare a liniilor electrice aeriene de înaltă tensiune, organizat de către Întreprinderea de Stat ”Moldelectrica” în parteneriat cu Proiectul USAID Moldova „Securitatea Energetică a Republicii Moldova” – „Moldova Energy Security Activity” (MESA).

La eveniment au fost prezenți secretarul de stat al Ministerului Energiei, Constantin Borosan, șeful USAID Moldova, Jeff Bryan, vicedirectorul ÎS Moldelectrica, Sergiu Carmanschi, directorul Sucursalei „RETÎ Nord-Vest”, Ghenadie Serebrianschii, primarul s.Corbu, Victorin Slipenchi, cît și reprezentanți ai mass-media.